Policja apeluje do rodziców i opiekunów o szczególną odpowiedzialność oraz przypomina podstawowe zasady, których przestrzeganie może uchronić najmłodszych przed groźnymi sytuacjami.
Najpierw bezpieczna droga do szkoły
Choć policjanci prowadzą wzmożone działania prewencyjne, to właśnie rodzice i opiekunowie są zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom. Funkcjonariusze radzą, aby przed rozpoczęciem roku szkolnego pokazać najmłodszym nie najkrótszą, lecz najbezpieczniejszą drogę do szkoły. Należy kilkakrotnie przejść ją wspólnie z dzieckiem, utrwalając prawidłowe zachowania i wskazując miejsca szczególnie niebezpieczne.
Podstawowe zasady dla pieszych
Policja przypomina, że każdy uczestnik ruchu ma swoje obowiązki. Oto najważniejsze przepisy:
- Dzieci do 7. roku życia mogą poruszać się po drodze wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
- Po zmierzchu poza obszarem zabudowanym piesi muszą używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierowców.
- Piesi poruszający się poboczem powinni iść lewą stroną drogi.
- Przez jezdnię i torowisko należy przechodzić tylko w wyznaczonych miejscach. Poza przejściem można to zrobić jedynie wtedy, gdy odległość do najbliższego przejścia przekracza 100 m.
- Torowisko wyodrębnione z jezdni można przekraczać wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.
- Jeśli przejście dla pieszych ma wysepkę, każdą jezdnię traktuje się jako osobne przejście.
- Przez jezdnię przechodzimy prostopadle do osi drogi, bez zwalniania kroku i zatrzymywania się bez potrzeby.
Zabronione zachowania pieszych
- korzystanie z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,
- wchodzenie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu,
- wychodzenie zza przeszkody, która ogranicza widoczność,
- przechodzenie w miejscach o ograniczonej widoczności,
- przebieganie przez jezdnię.
Zasady przewożenia dzieci w samochodzie
Rodzice muszą również pamiętać o odpowiednich fotelikach i podstawkach. Policja przypomina:
- Dzieci poniżej 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku bezpieczeństwa lub na podstawce, dopasowanej do ich wagi i wzrostu.
- Jeśli dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu, ale nie ma możliwości dopasowania fotelika, może podróżować na tylnym siedzeniu zapięte pasami.
- W sytuacji, gdy na tylnej kanapie przewożona jest już dwójka dzieci w fotelikach, a nie ma miejsca na trzeci, dopuszcza się przewóz trzeciego dziecka (w wieku co najmniej 3 lat) przypiętego pasami.
Kaski ratują życie
Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci korzystające z rowerów, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego czy sprzętów wspomagających ruch. Policja zdecydowanie zaleca stosowanie kasków ochronnych, które w przypadku wypadku mogą uchronić najmłodszych przed poważnymi obrażeń.
Źródło info: Małopolska Policja








![Zagórzany. Niebezpieczne zdarzenie z udziałem pojazdu ciężarowego [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia wypadek samochodywy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zagorzany-niebezpieczne-zdarzenie-z-udzialem-pojazdu-ciezarowego-foto-1765541054.jpg)


![Co robiły dzieci z gorlickich placówek w starostwie? Przedświąteczne spotkanie bez zadęcia [FOTO] Zdjęcie przedstawia ubieranie choinki w starostwie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-dzieci-z-gorlickich-placowek-ubraly-choinke-w-starostwie-przedswiateczne-spotkanie-bez-zadecia-fot-1765530866.jpg)
![Halo Tu Weekend. Jarmarki, warsztaty dla dzieci, mecz GKPS oraz Sprint Barbórka [12-14 grudnia 2025] zdjęcie przedstawia pojazd osobowy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-halo-tu-weekend-jarmarki-warsztaty-dla-dzieci-mecz-gkps-oraz-sprint-barborka-12-14-grudnia-2025-1765528694.jpg)

![Powstanie rondo w Bieczu. Najbardziej problematyczne skrzyżowanie przestanie być zmorą kierowców [MAPKA] Zdjęcie przedstawia Biecz z lotu ptaka](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-powstanie-rondo-w-bieczu-najbardziej-problematyczne-skrzyzowanie-przestanie-byc-zmora-kierowcow-ma-1765527182.jpg)
![Tragedia w Ropie. Brat zastrzelił siostrę [FOTO] Tragiczne zdarzenie w Ropie](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-tragedia-w-ropie-brat-zastrzelil-siostre-foto-1765378781.jpg)








![Nie żyje Stanisław Augustyn [NEKROLOG] zdjęcie przedstawia czarno-białe zdjęcie mężczyzny](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-nie-zyje-stanislaw-augustyn-1765450727.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze