Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Cud, miód i orzeszki, czyli minister Miller w gorlickiem

Podziel się
Oceń

Wczoraj, 9 września w naszym powiecie wizytę gospodarską składał Minister Spraw Wewnętrznych Jerzy Miller. Jego obecność w naszym powiecie była spowodowana przede wszystkim chęcią obejrzenia efektów remontów mostów na drodze powiatowej Florynka - Izby, które ucierpiały po zeszłorocznej powodzi. Przy tej okazji powiat pochwalił się realizacją jeszcze kilku prac remontowych, na które otrzymał dotację właśnie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W całodniowym spotkaniu udział wzięli Burmistrz Gorlic Witold Kochan, Starosta Powiatu Gorlickiego, Mirosław Wędrychowicz a także wielu wójtów, samorządowców i innych ważnych postaci lokalnego życia samorządowego. W trakcie odwiedzin Minister Jerzy Miller uczestniczył w otwarciu kilku obiektów drogowych w naszym regionie.

Program wizyty ministra Millera miał swój początek w Banicy, gdzie dokonał On uroczystego otwarcia trzech mostów, które wymagały odbudowania po zeszłorocznej powodzi. Droga powiatowa Florynka - Izby znów stała się przez to przejezdna bez żadnych utrudnień. Potem odbyła się wizytacja inwestycji realizowanych przez gminę Uście Gorlickie w Parku zdrojowym w Wysowej Zdroju. Gmina Sękowa była kolejnym punktem odwiedzin, gdzie wójt Małgorzata Małuch mogła pochwalić się zrealizowanymi inwestycjami.

Prawdziwą kulminacją sukcesów lokalnych samorządów była wizyta w Bieczu. Po wizycie w terenie odbyła się krótka konferencja prasowa, która podsumowywała cały dzień oględzin ministra Millera w regionie. Uczestniczyli w niej również Starosta Powiatu Gorlickiego - Mirosław Wędrychowicz oraz Burmistrz Biecza Urszula Niemiec.

Minister Miller rozpływał się w pochwałach dla samorządu lokalnego, stwierdzając, że inwestycja w remonty po powodziowych szkód z jego udziałem była bardzo udana. Rząd może wyznaczać tylko kryteria wyboru co do miejsca inwestycji jak i przeznaczyć kwotę dotacji, natomiast samorząd decyduje, którą drogę trzeba wyremontować. Efekty tego czteroletniego doświadczenia pokazują, że taki podział ról jest efektywny. Samorząd decyduje co budować, za ile budować a rząd rozstrzyga na ile go stać, by daną inwestycję wspomóc.

Program wsparcia samorządów zostanie wydłużony o kolejne 4 lata. Minister określił cel swojej wizyty, żeby zobaczyć jak samorządy wykorzystały środki przekazane im przez ostatnie dwa lata. Zależy mu, aby polepszać jakość dróg, aby mieszkańcy mogli odczuć poprawę bezpieczeństwa jezdni, po których codziennie poruszają się. To nie tylko poprawa nawierzchni ale również utwardzone pobocze i prawidłowe oznakowanie poziome. Poziom potrzeb w porównaniu do możliwości pomocy jakiej rząd może udzielić jest wielokrotnie większy.

Specyfika naszego terenu, gdzie mieszkańcy są narażeni na skutki krótkotrwałych ale bardzo intensywnych opadów, jest porównywalna z obszarami, które bardzo ucierpiały rok temu a ich sytuacja została szeroko opisana w mediach. Tu wspomniał o powodzi w Sandomierzu. Mówiąc o sukcesach inwestycji minister Miller wspomniał o osobistej satysfakcji z tego, iż doświadcza tego w Polsce, gdzie ważnym partnerem dla rządu okazuje się być  samorząd. Rola ministra kończy się na podziale pieniędzy na poziomie województwa. Dalej już tylko samorząd odpowiada za poziom satysfakcji mieszkańców z prowadzonych działań inwestycyjnych. Samorząd jest najlepszym przedstawicielem władzy publicznej.

Minister Miller opowiadał o własnych odczuciach z wizyty. Mieszkańcy przyjmowali go niezwykle ciepło. Dla niego było to jednoznaczne z sukcesem jaki odniósł samorząd na naszym terenie. Padło pytanie o efektywność wydanych przez powiat pieniędzy. Głos zabrał starosta powiatu Mirosław Wędrychowicz. Starosta wskazał na trafność wyborów miejsc, które zostały wyremontowane jak i na tempo prac mimo ciężkiej zimy. Wtórował mu w tym minister Miller, wspominając o tym jaki model partnerstwa może przyjąć państwo. Pierwszy z nich to zaufanie, w którym partnera się nie sprawdza wierząc, że kredyt zaufania wykorzysta on rzetelnie. Drugi oznaczałby na przykład oddelegowanie eksperta, który wyraziłby swoją opinię negatywną lub pozytywną. Wiadomo negatywna miała by wpływ na tempo prowadzonych prac. Rząd zdecydował się na partnerskie stosunki między przedstawicielami społeczeństwa - samorządem a władzą państwową. Efektem tego było przyznanie dotacji celowych w wysokości ok 6 tyś zł zaraz po kataklizmie.

Wtedy nikt tak na prawdę nie dociekał na co idą te pieniądze. Wydawało się je bo ktoś poszkodowany och potrzebował. Kolejne pytanie dziennikarzy dotyczyło poziomu dotacji w skali kraju i jak to się ma do stopnia wykorzystania przez samorządy. Minister przytoczył kwoty dofinansowań, które wyniosły 2 mld 400 mln zł. Z takiej kwoty nie wykorzystanych pozostało 28 mln w skali całego kraju. Skwitował to sukcesem w pracy na linii samorząd - rząd.

Wizytę ministra Jerzego Millera w gorlickiem można uznać za niezwykle udaną. Jakość i przekaz wykonanych inwestycji może cieszyć. Z tego jak przedstawiono to ministrowi Millerowi można odnieść wrażenie, że nasz region to kraina mlekiem płynąca. Czy mamy podobne odczucia? Czy przez 12 miesięcy nie można było zrobić więcej? Pewnie zaraz odezwą się specjaliści od drogownictwa i fachowcy w każdym temacie. Czy nasze procedury i technologie przystają do standardów obowiązujących w Europie, gdzie remontuje się szybciej, więcej i lepiej. Czy my, mieszkańcy powiatu gorlickiego jesteśmy zadowoleni z dróg po których jeździmy, skoro płacimy za to coraz większe pieniądze? Na te pytania odpowiedzmy sobie sami...

(tes)


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 6
Reklama
intensywne opady deszczu

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama