Pół setki dawców zrobiło przelew życia. Krwi cały czas brakuje.

  • 26.07.2020, 12:43
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Pół setki dawców zrobiło przelew życia. Krwi cały czas brakuje.
Sytuacja epidemii znacznie skomplikowała funkcjonowanie stacji krwiodawstwa w Polsce. Specjaliści alarmują, że w bankach krwi jest jej zdecydowanie za mało. Tym bardziej cenna jest każda akcja związana z honorowym oddawaniem tego drogocennego płynu.

 

To właśnie dziś przy wsparciu Klubu Honorowych Dawców Krwi działających przy jednostkach OSP z Libuszy, Biecza i Ropy odbyła się akcja „Zrób przelew życia - oddaj honorowo krew”.

Już po godz. 8.00 w gorlickiej stacji krwiodawstwa ustawiła się kolejka, by skorzystać z tej możliwości.

Mamy południe i do tej pory krew oddało 45 osób, każda z nich po 450 ml - mówi Renata Załęska, pielęgniarka koordynująca Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, Oddział Terenowy w Gorlicach.

Chętni cały czas przychodzą i mamy nadzieję, że naszą stację zasili około 20 litrów krwi.

Obecna sytuacja krwiodawstwa jest zła. Niestety epidemia COVID-19 wpłynęła na możliwość oddawania krwi. Wielu naszych regularnych dawców pracuje za granicą, gdy przyjeżdżali do Gorlic, pokazywali się u nas i chętnie oddawali krew. Obecnie po przyjeździe do Polski, muszą odczekać 2 tygodnie, by móc poddać się zabiegowi. Niestety wielu z nich do tego czasu już wyjeżdża z powrotem za granicę i tych dawców nam brakuje.

Cieszę się, że dzisiejsza akcja miała tak duży odzew. Dziękuję wszystkim osobom, które nas wsparły, strażakom, klubom z Ropy i Biecza oraz mediom, za przekazanie informacji o tej inicjatywie.

Tomasz Stasiowski

Zdjęcia (11)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe