Odwiedź nadleśnictwo i zabierz sadzonkę sosny!

  • 16.09.2020, 09:17
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Odwiedź nadleśnictwo i zabierz sadzonkę sosny! fot. ilustracyjne/ unsplash
Już w najbliższy piątek w ramach akcji #sadziMY 2020 w nadleśnictwach w całej Polsce rozdawane będą sadzonki drzew. Będzie ich dokładnie MILION. Tyle drzew, tylko w ciągu jednego dnia może znaleźć swoich nowych właścicieli - czy będziesz jednym z nich?

 

Akcja #sadziMY 2020 to już kolejna edycja działania, które ma na celu promocję troski o czyste powietrze i komfortowe warunki życia nas wszystkich. Jak informuje Nadleśnictwo Gorlice:

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

Tak, tak - 500 milionów drzew rocznie! To zdecydowanie więcej niż "pół miliona" czy "milion sadzonek", których posadzenie deklarują w wielkich akcjach społecznych różne przedsiębiorstwa i koncerny.

Teraz każdy z Was może się przyłączyć do akcji wspólnego sadzenia drzew i zdobyć piękny, zdrowy okaz do zasadzenia w dowolnie wybranym przez Was miejscu. Jak dowiadujemy się w gorlickim nadleśnictwie:

Sadzonki sosny pospolitej (pinus sylvestris) będą rozdawane 18 września 2020 r. w siedzibie Nadleśnictwa Gorlice w Zagórzanach, w godzinach od 9.00 do 15.00 lub do wyczerpania zapasów. Do rozdania w Nadleśnictwie Gorlice jest 2200 sadzonek. Każdy może wziąć nieodpłatnie dla siebie drzewko i zasadzić we własnym ogrodzie, sadzie czy nawet we własnym lesie. Sadzonki zostały wyprodukowane przez Nadleśnictwo w Dąbrowie Tarnowskiej a dokładnie w Ośrodku Hodowli Zarodowej w Wierzchosławicach. Sadzonki mają zakryty system korzeniowy, co powoduje, że nie ulegnie on przesuszeniu w czasie transportu. To powoduje, że sadzonki mają bardzo dużą szansę na przyjęcie się.

Sadzonki można odbierać także w innych nadleśnictwach, także w Nadleśnictwie Łosie. Tam także będzie czekało 2200 sadzonek. Po odbiór bezpłatnych sadzonek zapraszamy przed siedzibę biura Nadleśnictwa Łosie 18.09.2020 r. w godzinach od godz. 9:00 do 15:00. Akcja będzie realizowana do wyczerpania zapasu 2200 drzewek.

Akcja rozdawania będzie trwała przez cały dzień 18 września bieżącego roku i będzie prowadzona na terenie wszystkich nadleśnictw. Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r. Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 6,44 ha 64 tys. nowych drzew.

 

źródło: Nadleśnictwo Gorlice

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ljk,hfjmghxfgf
ljk,hfjmghxfgf 18.09.2020, 12:54
Znam bardziej wartościowe drzewa od sosny...
Marek Z.
Marek Z. 18.09.2020, 11:56
Nooo :))) mam i ja! Po południu posadzimy razem z synem! :) Fajnie!
Teodor
Teodor 16.09.2020, 20:30
Zapytajcie przy okazji leśników o kilka kwestii :
a/ czemu w górach buduje się całą masę tzw. stokówek ? - szerokich, utwardzonych autostrad leśnych, niszcząc przy okazji całe połacie lasu i powodujacych szybki spływ wody po opadach. Proszę wyjść sobie nad Bartne czy to na pólnoc czy na południe można się zdziwić, podobnie nad Gładyszowem.
b/ Ile kosztują takie stokówki ?
c/ czemu LP wycinają starodrzewie ? Jedno bardzo stare drzewo nie zastąpi nawet 100 sadzonek.
e/ Ile wynosi średnia pensja w LP ? Będziecie w SZOKU
Kościuszki,
Kościuszki, 16.09.2020, 16:48
To nadal bedą pod blokami Mieszkalnymi rosnąć małpie gaje.
linki
linki 16.09.2020, 12:57
nareszcie strasznik awansował na gajowego
HellOKitty
HellOKitty 16.09.2020, 11:35
ile sztuk na człowieka? bo po jedną to tak trochę szkoda jechać..?
Zorientowany
Zorientowany 16.09.2020, 14:12
nie ma limitu, ale z tego co kojarzę, to jak poprosisz o kilka to dostaniesz. wiadomo, nie wydadzą jednej osobie wszystkich, ale nie ma problemu z dostaniem więcej niż 1 drzewka

Pozostałe