Biecz ocalił od zapomnienia swoich żydowskich mieszkańców

  • 25.01.2021, 11:36
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Biecz ocalił od zapomnienia swoich żydowskich mieszkańców Fot. UM Biecz
Biecz jest miastem, w którym splata trudna historia polsko-żydowska. Dzieje bieckich Żydów w odniesieniu do historii miasta nie były co prawda długie, jednak pozostawili oni po sobie trwałe i znaczące ślady. Wyrazem pamięci o dawnych mieszkańcach Biecza wyznania mojżeszowego jest stała ekspozycja zlokalizowana w podziemiach bieckiej biblioteki, w budynku, który przed II wojną światową pełnił funkcję synagogi.

 

Ekspozycja posiada nieocenioną wartość historyczno-poznawczą, ponieważ pozwoli pokazać zdarzenia, które były znane jedynie w wąskim kręgu. Wprawdzie mieszkańcy Biecza mieli świadomość żydowskiego dziedzictwa, to jednak pokutowało stereotypowe postrzeganie tej tradycji.

Nasza ekspozycja historyczna posiada ogromny potencjał zmiany spojrzenia na przedwojenne dzieje Biecza. Wystawa jest bardzo nowoczesna, wyposażona w elementy multimedialne. Możliwa jest projekcja filmów, zarówno niemych, jak i dźwiękowych, a także archiwalnych fotografii przedstawiających żydowskich mieszkańców sprzed Zagłady. Za koncepcję i projekt odpowiadają Karolina Czech i Piotr Dybilas, natomiast scenariusz oraz teksty opracował Krzysztof Przybyłowicz, znakomity znawca historii bieckich Żydów. Nagrania video przygotowali Krzysztof Filipak, Damian Nowak oraz Roma Przybyłowicz-Kluska. Całość projektu koordynowała Elżbieta Knapik, dyrektor bieckiej biblioteki – czytamy na stronie bieckiego magistratu.

Zagospodarowanie piwnic pod wystawę bardzo wymownie wpisuje się w dzieje obiektu zajmowanego przez bibliotekę, łącząc się z jego przedwojennym przeznaczeniem. Zwiedzający, którzy zechcą poznać historię obecności Żydów w Bieczu, będą mogli obejrzeć pamiątki i eksponaty, które się z nią wiążą i są trwałym, materialnym elementem tego dziedzictwa. Wystawa jest historycznym przewodnikiem po dawnym, żydowskim Bieczu, który tragicznie i nieodwracalnie naznaczył Holokaust.

 

Źródło info i foto: UM Biecz

Barbara Ćmiech

Zdjęcia (19)


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dd
dd 26.01.2021, 18:20
ODP - jak żyli żydzi to pytałem i nic dobrego o nich nie usłyszałem, a za ratunek w czasie wojny to nawet dziękuję nie powiedzieli. Odeszli bez słowa kradnąc to co mieli pod ręką. Poza tym od czasów Powstania Styczniowego kolaborowali z okupantami i zawsze dążyli do naszej zguby. Szczególnie polubili komunizm, tam czuli się jak ryba w wodzie.
Ja
Ja 25.01.2021, 21:47
Brawo Biecz , Brawo Gorlice jeszcze im oddajcie wszystkie kamienice .
Stawiajcie pomniki i się kłaniajcie
A w nagrodę dają ustawę 447 :)
ODP
ODP 25.01.2021, 19:41
dd zadajesz to pytanie komu? zapytaj babcię dziadka jak wyglądały ich relacje z rodzinami żydowskimi co zrobili podczas wojny dobrego, poszperaj w literaturze opisującej losy żydów,, potrafia dziękować chwalić dobrych ludzi pięknie wnuki uratowanych potrafią opowiadać o dobrych gojach
... a nasze ulice
... a nasze ulice 25.01.2021, 21:44
A to ciekawe bo wielokrotnie rozmawialem z ludzmi pamietającymi czasy przedwojenne na terenie biecza i okolic a ci nie mieli dobrego zdania o żydach bieckich, zwłaszca tych bogatych bo nie brakowalo też biednych rodzin zydowskich. Do tych się ci bogaci nie przyznawali, dziwne nie? już więcej im Polacy pomagali
Jude
Jude 25.01.2021, 19:32
Co to za głupia moda, stawiania pomników i muzeów żydom. Gorlice teraz Biecz, nie ma kogo chołubić?
..
.. 26.01.2021, 08:53
ty się ciesz że to nie są pomniki kaczyńskiego....jeszcze.
dd
dd 25.01.2021, 16:57
Ciekaw jestem czy Żydzi robią to samo z naszą historią?
wiedza z biblioteki
wiedza z biblioteki 25.01.2021, 15:13
250 lat to wcale nie długo jest. Miło że wróciliśmy do padziernika 2018 bo to chyba wtedy miało być otwarcie wystawy

Pozostałe