Porozumienie w sprawie skrzyżowania ulic 11 listopada i Korczaka

  • 01.03.2021, 14:03
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Porozumienie w sprawie skrzyżowania ulic 11 listopada i Korczaka Fot. haloGorlice
Na stronie Starostwa Powiatowego w Gorlicach pojawiła się dzisiaj informacja o zapoznaniu się i zaakceptowaniu przez Zarząd Powiatu propozycji związanej z przebudową skrzyżowania dwóch ważnych dróg na mapie naszego miasta.

 

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Gorlicach:

Zarząd Powiatu zapoznał się z propozycją Porozumienia dot. przebudowy skrzyżowania ul. 11 Listopada i ul. Korczaka w Gorlicach. Zaakceptował treść tego Porozumienia po uwzględnieniu wskazań Zarządu i przekazał go do Urzędu Miasta.

Zawarcie w przyszłości porozumienia może otworzyć drogę stworzenia koncepcji projektu, a następnie rozpoczęcia starań o dofinansowanie realizacji wymarzonego przez wielu ronda.

Po co nam kolejne rondo?

W przypadku skrzyżowania ulic Korczaka i ul. 11 listopada problemem jest tworzenie się zatorów na drodze i brak płynności ruchu w tym miejscu. Często powoduje to, że kierujący wymuszają pierwszeństwo, a od tego już tylko krok do kolizji. Tych zaś nie brakuje. Nie tylko oczekiwanie na przejazd jest problemem. Kierujący pojazdami bardzo często nie potrafią w prawidłowy sposób dokonać jednoczesnego lewoskrętu (zjeżdżający z 11 listopada mają możliwość dokonania takiego manewru: jeden zjeżdża w ul. Korczaka, drugi w ul. Bardiowską, pod Urząd Skarbowy). Zajeżdżanie drogi oczekującemu na drodze głównej pojazdowi jest w tym przypadku bardzo częstą praktyką.

Wybudowanie łącznika w postaci ul. Rydarowskiej, spowodowało, że ruch na skrzyżowaniu ulic Korczaka i 11 listopada zwiększył się. Odciążenie ruchu w centrum dokonało się kosztem większego natężenia ruchu właśnie w tym punkcie. Wybudowanie ronda może być długo oczekiwanym krokiem naprzód, w stronę zwiększenia przepustowości tego odcinka.

Kto za to zapłaci?

Sprawa nie jest nowa, ale rozwiązanie problemu finansowania inwestycji nastręcza istotnych problemów. Dzieje się tak, ponieważ skrzyżowanie obejmuje tereny pozostające zarówno w zarządzie powiatu jak i miasta, co oznacza, że te muszą ze sobą współpracować na każdym etapie ewentualnej budowy. To, jak się wydaje, najtrudniejszy obszar dokonywania jakichkolwiek uzgodnień.

Już w ubiegłym roku kwestia ta była podejmowana przez władze miasta i powiatu.

We wrześniu ubiegłego roku w sprawie interpelowali do Burmistrza Radni MRS Ziemi Gorlickiej, Rady Miasta Gorlice. Pytali wówczas:

Czy odbyło się spotkanie Burmistrza z Zarządem Powiatu i jakie ustalenia zostały podjęte, a jeśli nie było spotkania to dlaczego i kiedy takie spotkanie się odbędzie?

Czy konieczne jest przejęcie drogi przez Miasto w celu wykonania dokumentacji projektowej? (Powiat twierdzi, że nie)

Czy Miasto musi wypłacać odszkodowania, czy może zrobić to Powiat? (Powiat twierdzi, że odszkodowania – według zaproponowanego porozumienia –wypłaci Powiat)

W odpowiedzi, Burmistrz Miasta Gorlice udzielił odpowiedzi, w której informował:

[13. marca 2020r. ] odbyło się spotkanie przedstawicieli Miasta Gorlice z przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Gorlicach i Powiatowego Zarządu Drogowego  w sprawie budowy ronda na skrzyżowaniu ulic 11 listopada, Bardiowskiej i Korczaka w Gorlicach.

(...) po wstępnych uzgodnieniach Miasto otrzymało od Powiatu wzór porozumienia w sprawie podjęcia wspólnych działań zmierzających do poprawy wskazanego wyżej układu komunikacyjnego. (...) w przywołanym wzorze powiat jednoznacznie sam zaproponował (...), że dokona wypłaty odszkodowań za grunty niezbędne do realizacji przedsięwzięcia.

(...) Miasto nigdy nie zamierzało przejmować od powiatu drogi – ul. 11 listopada, ale wskazywało na konieczność przejęcia zadania  zarządcy drogi w zakresie pełnienia funkcji inwestora, które to zadanie zarządcy drogi wynika wprost z art. 20 pkt 3 Ustawy o drogach publicznych (...)

Pełną treść interpelacji jak i odpowiedzi na nią możecie poznać na >>>Stronie Biuletynu Informacji Publicznej UM Gorlice

To było jesienią ubiegłego roku. Koncepcja budowy ronda nie jest nowa, ale jej realizacja pozostaje trudna do określenia w czasie. Dwa lata temu, przy okazji oddawania inwestycji przy ul. 11 listopada podkreślano, że nowa budowa nie będzie przeszkadzała w potencjalnej budowie ronda. >>> Na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Korczaka powstanie nowoczesny budynek. I to jaki! W komentarzach wielokrotnie wskazywano na konieczność takiej inwestycji.

Niebawem powrócimy do tego tematu.

 

źródło info: BIP UM Gorlice, Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 02.03.2021, 18:50
Tak wykończenie do reszty ruch drogowy w Gorlicach tymi rondami :)
Tytus
Tytus 02.03.2021, 20:12
Do komentowania pierwszy , a za miasto chociaż się wychyla ?...eeee !
Ekspert do spraw gruntowych
Ekspert do spraw gruntowych 02.03.2021, 06:59
Do kiedy ta część ulicy nie zostanie całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego, to będzie dalej zjezdzać grunt i będzie to walka z wiatrakami i kolejne straty finansowe będą.
Gorlice rondem stoi
Gorlice rondem stoi 01.03.2021, 17:30
W Gorlicach tylko ronda budujecie, a na prostym rondzie w Nowym Sączu nie potraficie jeździć. Zabawne..a na środku ronda zróbcie kolejne przejścia dla pieszych, którzy będą traktować to jako przedłużeniem chodnika, i korek murowany.
co?
co? 02.03.2021, 21:13
Długo myślałeś nad tymi wypocinami? A tyś to kierowca perfekcyjny co nie? Pod każdym względem perfekcyjny, typowy troll internetowy. Ja nie mam problemów z jazdą po rondach, czy skrzyżowaniach w np. NS.
Co do 2 części wypowiedzi o przejściu dla pieszych -to się zgodzę. Jeśli wybudują rondo, a zrobią przejścia dla pieszych takie jakie są koło np. drukarni, kaufa, to daremny trud, bezsensowny. Korki jak były tak dalej będą.
tralala
tralala 01.03.2021, 17:13
Był na to czas kilka lat temu, kiedy budowano też nikomu niepotrzebne rondo koło stacji kolejowej. Ogromny naleśnik zjadł miejsce, które teraz by się przydało na parkingi.
Miałeś chamie złoty róg...
jan
jan 01.03.2021, 16:22
PRZECIEŻ tam nie ma miejsca na rondo???? z jednej strony plac pod bocianem z drugiej strony galeria a po drugiej stronie sklep z farbami ....wystarcz światła z czasowym włączaniem i sprawa rozwiązana
Polak
Polak 01.03.2021, 16:01
W takich miejscach potrzebne są inteligentne światła z zielonym dla pieszych na żądanie (czyli na guzik!) a nie rondo.

Pozostałe