Dwanaście niesamowitych miesięcy. Grudzień 2021

  • 31.12.2021, 15:43
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Dwanaście niesamowitych miesięcy. Grudzień 2021 Fot. halogorlice.info ©
Oto co działo się w grudniu mijającego, 2021 roku. Dziękujemy, że jesteście z nami!

 

Przeprowadzka Tereski na gorlicki rynek wydaje się już przesądzona. Nie udało się to przed końcem roku, ale plany są już daleko posunięte. Ostatnie korekty dokładnego miejsca, w którym stanie i... już niebawem będziemy cieszyć się z powrotu do tradycyjnego wyglądu centrum miasta.

 

Pisaliśmy, dzwoniliśmy, pytaliśmy, głosowaliśmy. Niestety, paczkomatu w Bieśniku nadal nie ma. W naszym regionie pojawiło się bardzo wiele nowych urządzeń tego typu. Żadnego nie ma jednak Bieśnik, chociaż mieszkańcy tej miejscowości bardzo zabiegali o taką właśnie zmianę. W tym roku Mikołaj musiał więc dostarczać ich przesyłki do innych punktów.

 

Byliśmy pod wrażeniem zaangażowania, z jakim uczniowie przygotowali i zrealizowali liczne akcje promujące bezpieczeństwo drogowe i stosowanie odblasków. Nie zdziwiło nas więc to, gdy okazało się, że uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ropie zgarnęli nagrodę w konkursie „Odblaskowa Szkoła”. Brawa!

 

To, co dzieje się w Moszczenicy wprawia w zdumienie, ale jest też powodem do radości. Kolejne inwestycje drogowe są oddawane przez gminę. Pojawiły się też nowe inwestycje prywatne: otwarcie sklepu delikatesowego i nowej sieciówki z odzieżą, zabawkami i artykułami dekoracyjnymi wzbudziło ogromne zainteresowanie. Okolice moszczenickiego ronda tętnią życiem!

 

Rozmowy o dostępności i jakości miejskich toalet na początku przyjęliście ze zdziwieniem. Szybko się jednak okazało, że to ważny problem społeczny. Czysta, ogólnodostępna i niedroga. Takie stawialiśmy jej wymagania. To, co dostaliśmy na skwerku bibliotecznym przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Nowa miejska toaleta cieszy oko, a wnętrze jest bardzo przyjazne. Mamy nadzieję, że podobne przestrzenie pojawią się też w kilku innych punktach miasta!

 

Tuż przed świętami pojawiały się wręcz lawinowo. Na nasze, redakcyjne telefony także przyszło kilka różnych sms-ów, które miały jedną wspólną cechę. Wszystkie stanowiły próbę oszustwa. Najczęściej ich tematem były paczki i konieczność dopłacenia drobnych kwot za jej terminowe doręczenie. Dzieliliście się z nami smsami, które dostawaliście. Tym razem oszuści zostali (mamy nadzieję!) z niczym.

 

Polski Alarm Smogowy wskazał, że Nowy Sącz znajduje się w czołówce miast polskich, w których zanieczyszczenie powietrza jest najwyższe. Problem smogu i szkodliwych substancji, które wdychamy w okresie świątecznym jest bardzo poważny. Regularnie przypominamy Wam o tym, gdzie możemy sprawdzać aktualne wskazania czujników. Niestety, mimo wielkich nakładów pieniężnych, są chwile, w których wyjście na „świeże powietrze” może przynieść więcej szkody niż pożytku naszemu zdrowiu.

 

To było coś nowego. Coś zwyczajnego, znanego od dawna, ale ostatnio zapomnianego. Babski wieczór nie polegał na tym, by pokazać się w nowej kiecce, czy perfekcyjnym makijażu. Trzeba było po prostu przyjść, usiąść i dać się wciągnąć w pogawędkę o tym, co ważne i ciekawe. Na przełamanie lodów zaproponowano oglądanie kiermaszu ozdób świątecznych i okolicznościowego rękodzieła, które przygotowały Gorliczanki dla Gorliczanek.

 

Na propozycje zamieszczone w ofertach czekaliśmy z wielką niecierpliwością. Ostatecznie zaskoczenia raczej nie było, chociaż zdziwienie budziła ogromna dysproporcja pomiędzy środkami, które miasto zamierza wydać na remont GCK, a tymi, które oferenci chcieliby zgarnąć za zrealizowanie projektu. Trzeba przyznać, że koncepcja zmiany wizerunku GCK wzbudziła nasz ogromny podziw. Pytanie jednak, na jakim poziomie finansowania uda się ostatecznie dojść do zgody pomiędzy zamawiającym, miastem Gorlice, a przyszłym wykonawcą. Mamy nadzieję, że odpowiedź na to pytanie przyniosą pierwsze miesiące 2022 roku.

 

To było powitanie! Lśniący nowością wóz przygotowany specjalnie dla jednostki OSP Zagórzany przybył na miejsce! Powitanie wozu było niesamowite. Nie da się ukryć, że mieszkańcy naszego regionu i sami druhowie OSP nie mogli marzyć o lepszym prezencie pod choinkę. Mikołaju, dziękujemy!

 

Sprawa morderstwa, do którego doszło 25 lat temu na terenie naszego powiatu nadal nie została rozwiązana. Informacji jest niewiele, znane fakty nie pozwalają ostatecznie rozstrzygnąć wątpliwości. Sprawą zajęły się ogólnopolskie media, a my podsumowaliśmy wszystkie informacje, które są istotne dla tej sprawy i mogą doprowadzić do odpowiedzi na krytyczne pytanie: kto zabił?

smog

polski alarm smogowy

 

Dziękujemy Wam za miniony rok. Mamy nadzieję, że kolejne dwanaście miesięcy będzie jeszcze bardziej niesamowite!

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe