Dronem przez park narodowy? Co to, to nie! Narada leśników z policjantami

 • 20.05.2022, 08:15
 • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

mężczyzna podróżujący kładem po leśnej drodze Fot. Małopolska Policja/halogorlice.info ©
W poniedziałek (9 maja) miało miejsce spotkanie małopolskie policji z dyrektorami parków narodowych, które są położone w województwie małopolskim. Z jakimi naruszeniami prawa spotykają się najczęściej w parkach i jak zamierzają współpracować na rzecz ochrony tych terenów?

 

Ważne spotkanie, które może zainteresować nas wszystkich

Dostęp do pięknych, zielonych terenów to dla nas wielki skarb. Przywilejem jest mieszkanie na takim obszarze, jak nasz: pod względem przyrodniczym naprawdę nie brakuje tu wspaniałych miejsc. To jednak oznacza, że niektórzy korzystający z nich naruszają dobre obyczaje, a czasem po prostu prawo.

W lipcu 2021 roku Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie, Bartłomiej Sołtys pokazał dwa zdjęcia z fotopułapki wykonane w krótkim odstępie czasu. Podpis pod nimi był następujący:

Lasy Beskidu Niskiego.

Kilka minut przed nielegalnym przejazdem crossowca, w tym samym miejscu, w kałuży, brodził Bocian czarny (Ciconia nigra) – gatunek objęty ścisłą ochroną strefową.

Niestety Straż Leśna nie może być wszędzie, dlatego prosimy o odpowiedzialne korzystanie z lasów.

 

Obydwa zdjęcia potwierdzały opowieść: rzadki, niezwykły ptak pojawił się w miejscu, przez które chwilę później przejechał żądny wrażeń użytkownik motocykla typu cross. Takie zdarzenia mają miejsce regularnie w wielu lasach naszego regionu. To jednak tylko jeden z wielu problemów związanych z ochroną naszych lasów, a ranga przewinienia może być szczególnie wysoka, jeśli do naruszeń dochodzi w bezpośredniej bliskości, a nawet na terenie parków narodowych.

Z pewnością wiecie, że dosłownie kilka minut jazdy dzieli i nas od wspaniałych terenów Magurskiego Parku Narodowego oraz jego otuliny. Z jakimi problemami najczęściej spotykają się leśnicy i policjanci w parkach narodowych? Na co będą zwracać szczególną uwagę?

 

Policjanci ramię w ramię z leśnikami: rozmawiali o zagrożeniach

W związku ze wskazanymi problemami na początku maja odbyła się narada, w której uczestniczyli przedstawiciele policji, przedstawiciele Lasów Państwowych i Podhalańskiej Grupy GOPR.

Spotkanie było okazją do podsumowania współpracy na rzecz bezpieczeństwa i ochrony parków narodowych w 2021 roku. Omówiono także założenia współpracy na kolejne miesiące, szczególnie w zakresie zwalczania przestępstw i wykroczeń, popełnianych ma terenie parków narodowych, przestępstw i wykroczeń naruszających przepisy o ochronie przyrody i w zakresie zadań związanych z ochroną mienia.

Jako zagrożenia najczęściej występujące w Parkach Narodowych w 2021 roku zaliczono:           

 1. poruszanie się poza szlakami; w tym uprawianie turystyki i sportów poza wyznaczonymi obszarami (na terenie parków narodowych nie możemy się poruszać inaczej, jak tylko szlakami);
 2. poruszanie się pojazdami poza drogami publicznymi;
 3. wyprowadzanie psów na obszarach objętych ochroną ścisłą i czynną;
 4. palenie ognisk i wyrobów tytoniowych na terenach, na których obowiązuje zakaz podejmowania tych aktywności;
 5. biwakowanie poza miejscami do tego wyznaczonymi;
 6. zbieranie roślin i grzybów występujących dziko na terenie parków narodowych, których zbiór jest zakazany.

 

Co ciekawe, na terenie parków narodowych coraz częściej łamany jest także nowy zakaz, dotyczący lotów bezzałogowych statków powietrznych (dronów).

 

Źródło info: Małopolska Policja

Parki Narodowe: wspólny skarb dla wielu pokoleń

W województwie małopolskim jest łącznie 6 parków narodowych:

 • Tatrzański Park Narodowy,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Gorczański Park Narodowy,
 • Babiogórski Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Zajmują one łącznie 56 tys. ha., a ze względu na oferowane przez nie walory przyrodnicze są niezwykle atrakcyjnymi terenami turystycznymi, które co roku przyciągają wiele osób z kraju i za granicy.

Wskazane wyżej ograniczenia i zakazy związane z dopuszczalną aktywnością na terenie parku narodowego w wielu przypadkach znajdują swoje odniesienie także do zasad poruszania się i działania poza granicami parków narodowych. Zakazy związane np. z używaniem ognia bądź ograniczenia w możliwości poruszania się samochodami, crossami czy quadami po terenach lasów stanowią dla wielu oczywisty sposób chronienia walorów przyrodniczych wszystkich lasów.

Dla niektórych jest to jednak niezrozumiałe i wspomniane zasady naruszają regularnie i niestety w poczuciu bezkarności.

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Podpis
Podpis 20.05.2022, 12:06
Poczucie bezkarności bierze się wprost z tego, że straż leśna potrafi złapać co najwyżej rowerzystę. Znam sytuację kiedy koleś w BARDZO charakterystycznym samochodzie wjechał na szlak pieszy a zdjęcia z tego wyczynu trafiły na FB/portale/dosłownie wszędzie i WSZYSCY je widzieli. Wszyscy oprócz leśników.

Druga sprawa: gospodarka leśna w MPN działa w ten sposób, że z małej ścieżki robi się drogę dla unimoga żeby zrobić chatkę a potem wielkie zdziwienie, że się bydło pcha terenówkami/crossa/quadami i wszystkim innym.

Jak nie są w stanie łapać to niech chociaż zaczną stawiać szlabany tak żeby wjazd był naprawdę utrudniony czy wręcz niemożliwy.

Powyższe do przemyślenia przy następnej bibie w Radocynie.

Pozostałe