Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę

Dronem przez park narodowy? Co to, to nie! Narada leśników z policjantami

Podziel się
Oceń

W poniedziałek (9 maja) miało miejsce spotkanie małopolskie policji z dyrektorami parków narodowych, które są położone w województwie małopolskim. Z jakimi naruszeniami prawa spotykają się najczęściej w parkach i jak zamierzają współpracować na rzecz ochrony tych terenów?
Dronem przez park narodowy? Co to, to nie! Narada leśników z policjantami

Autor: Fot. Małopolska Policja/halogorlice.info ©

 

Ważne spotkanie, które może zainteresować nas wszystkich

Dostęp do pięknych, zielonych terenów to dla nas wielki skarb. Przywilejem jest mieszkanie na takim obszarze, jak nasz: pod względem przyrodniczym naprawdę nie brakuje tu wspaniałych miejsc. To jednak oznacza, że niektórzy korzystający z nich naruszają dobre obyczaje, a czasem po prostu prawo.

W lipcu 2021 roku Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie, Bartłomiej Sołtys pokazał dwa zdjęcia z fotopułapki wykonane w krótkim odstępie czasu. Podpis pod nimi był następujący:

Lasy Beskidu Niskiego.

Kilka minut przed nielegalnym przejazdem crossowca, w tym samym miejscu, w kałuży, brodził Bocian czarny (Ciconia nigra) – gatunek objęty ścisłą ochroną strefową.

Niestety Straż Leśna nie może być wszędzie, dlatego prosimy o odpowiedzialne korzystanie z lasów.

 

Obydwa zdjęcia potwierdzały opowieść: rzadki, niezwykły ptak pojawił się w miejscu, przez które chwilę później przejechał żądny wrażeń użytkownik motocykla typu cross. Takie zdarzenia mają miejsce regularnie w wielu lasach naszego regionu. To jednak tylko jeden z wielu problemów związanych z ochroną naszych lasów, a ranga przewinienia może być szczególnie wysoka, jeśli do naruszeń dochodzi w bezpośredniej bliskości, a nawet na terenie parków narodowych.

Z pewnością wiecie, że dosłownie kilka minut jazdy dzieli i nas od wspaniałych terenów Magurskiego Parku Narodowego oraz jego otuliny. Z jakimi problemami najczęściej spotykają się leśnicy i policjanci w parkach narodowych? Na co będą zwracać szczególną uwagę?

 

Policjanci ramię w ramię z leśnikami: rozmawiali o zagrożeniach

W związku ze wskazanymi problemami na początku maja odbyła się narada, w której uczestniczyli przedstawiciele policji, przedstawiciele Lasów Państwowych i Podhalańskiej Grupy GOPR.

Spotkanie było okazją do podsumowania współpracy na rzecz bezpieczeństwa i ochrony parków narodowych w 2021 roku. Omówiono także założenia współpracy na kolejne miesiące, szczególnie w zakresie zwalczania przestępstw i wykroczeń, popełnianych ma terenie parków narodowych, przestępstw i wykroczeń naruszających przepisy o ochronie przyrody i w zakresie zadań związanych z ochroną mienia.

Jako zagrożenia najczęściej występujące w Parkach Narodowych w 2021 roku zaliczono:           

  1. poruszanie się poza szlakami; w tym uprawianie turystyki i sportów poza wyznaczonymi obszarami (na terenie parków narodowych nie możemy się poruszać inaczej, jak tylko szlakami);
  2. poruszanie się pojazdami poza drogami publicznymi;
  3. wyprowadzanie psów na obszarach objętych ochroną ścisłą i czynną;
  4. palenie ognisk i wyrobów tytoniowych na terenach, na których obowiązuje zakaz podejmowania tych aktywności;
  5. biwakowanie poza miejscami do tego wyznaczonymi;
  6. zbieranie roślin i grzybów występujących dziko na terenie parków narodowych, których zbiór jest zakazany.

 

Co ciekawe, na terenie parków narodowych coraz częściej łamany jest także nowy zakaz, dotyczący lotów bezzałogowych statków powietrznych (dronów).

 

Źródło info: Małopolska Policja

Parki Narodowe: wspólny skarb dla wielu pokoleń

W województwie małopolskim jest łącznie 6 parków narodowych:

  • Tatrzański Park Narodowy,
  • Ojcowski Park Narodowy,
  • Gorczański Park Narodowy,
  • Babiogórski Park Narodowy,
  • Pieniński Park Narodowy,
  • Magurski Park Narodowy.

Zajmują one łącznie 56 tys. ha., a ze względu na oferowane przez nie walory przyrodnicze są niezwykle atrakcyjnymi terenami turystycznymi, które co roku przyciągają wiele osób z kraju i za granicy.

Wskazane wyżej ograniczenia i zakazy związane z dopuszczalną aktywnością na terenie parku narodowego w wielu przypadkach znajdują swoje odniesienie także do zasad poruszania się i działania poza granicami parków narodowych. Zakazy związane np. z używaniem ognia bądź ograniczenia w możliwości poruszania się samochodami, crossami czy quadami po terenach lasów stanowią dla wielu oczywisty sposób chronienia walorów przyrodniczych wszystkich lasów.

Dla niektórych jest to jednak niezrozumiałe i wspomniane zasady naruszają regularnie i niestety w poczuciu bezkarności.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Podpis 20.05.2022 12:06
Poczucie bezkarności bierze się wprost z tego, że straż leśna potrafi złapać co najwyżej rowerzystę. Znam sytuację kiedy koleś w BARDZO charakterystycznym samochodzie wjechał na szlak pieszy a zdjęcia z tego wyczynu trafiły na FB/portale/dosłownie wszędzie i WSZYSCY je widzieli. Wszyscy oprócz leśników. Druga sprawa: gospodarka leśna w MPN działa w ten sposób, że z małej ścieżki robi się drogę dla unimoga żeby zrobić chatkę a potem wielkie zdziwienie, że się bydło pcha terenówkami/crossa/quadami i wszystkim innym. Jak nie są w stanie łapać to niech chociaż zaczną stawiać szlabany tak żeby wjazd był naprawdę utrudniony czy wręcz niemożliwy. Powyższe do przemyślenia przy następnej bibie w Radocynie.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - studiuj blisko siebie PEDAGOGIKĘ lub ADMINISTRACJĘ - studia licencjackie i magisterskie podyplomowe wspomagane on-line - ZAPISZ SIĘ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10% W OPŁACIE CZESNEGO
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 10zdjęcie przedstawia samochód wyprzedzający osobę jadącą po ulicy na hulajnodze#WAŻNY TEMAT Hulajnoga elektryczna - przyszłość, czy zagrożenie? [ANKIETA] Nieuchronna i globalna elektryfikacja transportu w kraju nad Wisłą zaczęła się bardzo nieśmiało. O ile ciągle nie możemy - jako społeczeństwo - przekonać się do elektrycznych samochodów, to elektryczne hulajnogi rozgościły się na polskich ulicach na dobre.Data dodania artykułu: 18.06.2025 11:46Liczba komentarzy artykułu: 10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8zdjęcie przedstawia policjanta w prokuraturze prowadzącego osobę w zielonym kombinezonie Gorlice. Mężczyzna mieszkał z martwą żoną przez kilkanaście dni. Został zatrzymany Szokująca sprawa ujawnienia rozkładających się zwłok przy ulicy Narutowicza wstrząsnęła mieszkańcami Gorlic. W jednym z mieszkań miejskiej kamienicy policjanci odnaleźli ciało 62-letniej kobiety, które – jak wynika z ustaleń śledczych – mogło leżeć tam od kilkunastu dni. W tym czasie pod jednym dachem przebywał z nią jej mąż. 65-letni mężczyzna został zatrzymany, a dziś prokuratura ujawniła wstępne wyniki sekcji zwłok oraz pierwsze ustalenia śledztwa.Data dodania artykułu: 25.06.2025 22:37Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Zorro z GorlicTreść komentarza: Ford miał zielone, ciężaròwka czerwone..Myślał że przeleci i przeleciałData dodania komentarza: 30.06.2025, 22:20Źródło komentarza: Gorlice. Kolizja ciężarówki i pojazdu osobowego na ul. Stróżowskiej [AKTUALIZACJA]Autor komentarza: MTreść komentarza: Mam nadzieję, że odpowie za to, jeśli komuś coś się stanie bo nie będzie mógł wezwać pogotowie ze względu na brak dostępu do zasięgu. Mam tam dziadków, oboje po 90 lat... Martwię się o nich ciągle czy otrzymują na czas pomoc w nagłej sytuacji, gdy ten gnojek znów zniszczy kable.Data dodania komentarza: 30.06.2025, 21:57Źródło komentarza: Kolejne kontrowersje wokół światłowodu w Gładyszowie. Sprawa eskaluje, policja asystuje technikomAutor komentarza: tolekTreść komentarza: Szamb i oczyszczalni gminnych - tam dopiero się dzieje. Przykład - rzeka Moszczanka i gmina Moszczenica - wiosną w okolicach Świąt Wielkanocnych rzeką płynęło szambo - po interwencji WIOŚ co nieco się poprawiło ale jakoś nie słychać aby wójt dostał jakąś karę.Data dodania komentarza: 30.06.2025, 21:32Źródło komentarza: Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustyniąAutor komentarza: GorliczaninTreść komentarza: Może ludzi po zamykać wszystkich najlepiej w domu tak by chcieli to go znajdą na ulicy będzie łatwiej jak w pandemi. Tylko nieudaczniki tak długo szukają co to za nowoczesność psy na czterech łapach i na dwóch nogach dront quady i dalej nic masakra tyle psów i nic Może wilków z lasu jeszcze zwołać do obstawy szukania Tadka???Data dodania komentarza: 30.06.2025, 15:08Źródło komentarza: 57-letni mieszkaniec Starej Wsi Tadeusz Duda pojawił się kolejny raz
Reklama