Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Ma mieć blisko 5 metrów wysokości. Czy będzie stać na Rynku?

Oceń

Wczoraj do gorlickiego Ratusza trafiło pismo związane z pomysłem postawienia na płycie gorlickiego Rynku pomnika Matki Bożej Niepokalanej, patronki miasta.
Ma mieć blisko 5 metrów wysokości. Czy będzie stać na Rynku?

Pisaliśmy o tym w osobnym artykule, związanym ze zbiórką podpisów pod gorlickimi parafiami pod petycją do władz miasta - LINK.

Co przedstawiciele miasta myślą wstępnie o tej inicjatywie? Rozmawialiśmy w tej sprawie z Burmistrzem Gorlic, Rafałem Kuklą.

Przedstawiciele Rodzin Katolickich przekazali nam pismo z wnioskiem o rozpatrzenie i wyrażenie zgody na zlokalizowanie pomnika ku czci Matki Boskiej Niepokalanej, patronki naszego miasta, w obrębie gorlickiego Rynku. Pismo to zostało podpisane przez proboszczów wszystkich czterech gorlickich parafii. Pomnik miałby powstać dla upamiętnienia Matki Bożej, która w 2014 roku, decyzją Stolicy Apostolskiej w osobie papieża Franciszka, została ustanowiona patronką miasta Gorlice.

Adresatem pisma jest również Rada Miasta. Jako administratorzy tego terenu musimy przeanalizować tę możliwość. Na płycie Rynku bardzo często odbywają się duże imprezy masowe, jedna część Rynku zajmowana jest przez ogródki gastronomiczne jak również plac zabaw, w okresie letnim dla dzieci, na drugiej płycie często stawia się scenę, na których odbywają się koncerty dla mieszkańców, de facto na samej płycie nie ma takiego miejsca, gdzie można by było w sposób godny posadowić taki pomnik.

W piśmie sugeruje się, by któryś z tarasów zielonych lub płytę przed samym Ratuszem wykorzystać jako miejsce pod inwestycję. To wszystko wymaga jednak szerszej analizy, mamy różne uwarunkowania sieciowe, kanalizacyjne, wodne, elektryczne. Przy budynku Ratusza i innych zlokalizowanych wokół niego, wymagane są drogi pożarowe, z dojazdem w przypadku potrzeby ewakuacji, teren ten jest również wykorzystywany jako miejsce dla sprzętu przy organizacji imprez masowych. Nie jest to więc najszczęśliwsza lokalizacja, biorąc pod uwagę zachowanie godności miejsca.

Wnioskodawcy wskazują, że inwestycja sfinansowana będzie ze zbiórki funduszy od mieszkańców i od sponsorów, od miasta oczekiwana jest tylko decyzja, czy możliwe jest postawianie pomnika na gorlickim Rynku.

Postawienie figury związanej z takich charakterem, spowodowałoby wyłączenie tej części płyty z dotychczasowego użytku. W ostatnim czasie podczas organizacji strefy kibica pojawiały się już w środowisku głosy o niestosowności charakteru imprezy wobec towarzystwa tablicy upamiętniającej poległych mieszkańców Ziemi Gorlickiej, pójście dalej w tym kierunku mogłoby spowodować powstanie jeszcze większych problemów z pogodzeniem wydarzeń z planowanym charakterem miejsca.

Będziemy chcieli spotkać się z proboszczami oraz przedstawicielami stowarzyszenia by przedyskutować ten temat.

Zachęcamy do wypełnienia ankiety, która jest osadzona na stronie głównej lub w poprzednim artykule, można tam wyrazić swój głos w sprawie pomników na Rynku w Gorlicach - LINKNapisz komentarz
Komentarze
bubu 14.04.2019 08:20
widać że komuś wali na głowę --same pomniki--(Korea Północna)

Anonim 24.03.2019 11:31
W jednym kącie Matka Boska a w drugim rynek piwny i nachlani kolesi mówiący wulgarne słowa etc... Piękno katolicyzmy. Może zlikwidujmy ogródek piwny i w jego miejscu niech stanie Pomnik.... Piękne są oznaki że jesteśmy Katolikami ... ale może nie stawiajmy ich wszędzie jak kosze na śmieci. To nie jest miejsce na taki pomnik... Nie chce iść pijany przez rynek i oprzeć się o pomnik Matki Boskiej.... Trochę szacunku dla takiego pomnika i ustawiajmy je w miejscach godnych.

gosc 23.03.2019 22:26
5 metrow to jest stanowczo za mało. To jest profanacja.Ma byc minimum 25i oczywiscie pozłacany.Składka obowiazkowa od wszystkich,.Kolejne projekty juz wkrótce.Ps. ateisci płaca potrójnie.

Johny 23.03.2019 20:27
Równie dobrze byłoby Matce Boskiej albo na Placu Kościelnym albo na terenie parafii św. Jadwigi przy Armii Krajowej

Ania 22.03.2019 22:22
Kto wymyślił, że Matka Boska jest patronką naszego miasta? Ludzie, wyjdźcie z tego średniowiecza. Módlcie się w kościele, róbcie zakupy w sklepach, lecz ie się w przychodniach i pozwólcie każdemu żyć jak chce. Pomniki to tylko symbole, dla wielu nic nie znaczą. Prawdziwa wiara jest we mnie a nie przed kawałkiem betonu na rynku. Nie dajmy zrobić z naszego miasta ciemno grodu.

gosc 22.03.2019 21:52
no i pieski beda miały co obsikiwac

Gość 22.03.2019 21:52
Stanowczo mowie NIE

Eks 22.03.2019 20:05
I centrum miasta czyli rynek jaki jest to jest ale po wstawieniu pomnika zamieni sie w plac koscielny beda w maju odprawiane majowki i inne wymyslone uroczystosci co doprowadzi do calkowitego zamkniecia centrum... NA PLACU KOŚCIELNYM JEST PARKING A NA RYNKU BĘDZIE MARYJA super a zamiast fontanny zrobić ołtarz

Olo 21.03.2019 09:27
"Nie budujcie mi pomników, zróbcie coś dobrego dla ludzi" Jan Paweł II. Tyczy się to każdego pomnika. Po co? Na co? Ale naród nasz tempy i przez księży zmanipulowany. Już sobie wyobrażam na rynku głównym majówki pięknie śpiewane pod pomniczkiem ?. Zabierzcie sobie ludzie pieniążki na mądrzejszy cel.

KAMA 21.03.2019 08:26
U siebie w ogródku niech nawiedzone panie sobie postawią ten pomnik, a niektóre ogrody mają dosyć duże

Gorlicki 21.03.2019 07:50
Veto!

~~~~ja 20.03.2019 21:06
Niech będzie na rynku przynajmniej lewaków z LGBT będzie bolał, bo oni są najbardziej przeciw, a dajcie im palec to później jak Wa-wie będą "uczyć" wasze dzieci.

Maciej 20.03.2019 21:05
Polska to nie jest państwo wyznaniowe. Chcecie święte pomniki? Jest dość miejsca dookoła każdego kościoła w Gorlicach!

Stanisław 20.03.2019 19:07
W ten sposób Kościół zaanektuje całkowicie Rynek. Pod taką figurą odbywać się będą cotygodniowe spędy a każda świecka impreza będzie musiała uzyskać zgodę gorlickiej "kurii". Strach się bać

Polska 2020 20.03.2019 18:36
Jak nie trzeba podlewać i zgłaszać do Urzędów i Instytucji to może być. A Turyści na pewno będą kamerować.

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama Auto Złom Gubała – kasacja pojazdów, sprzedaż części, Zagórzany 724 | UWAGA! W promieniu 50 kilometrów od naszej siedziby nie pobieramy żadnych opłat za transport pojadu do kasacji!