Słowa w obronie życia i prawa - działają!

  • 08.12.2017, 11:58
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Słowa w obronie życia i prawa - działają!
Same listy nie zbawią świata, ale budowana dzięki nim świadomość i inspirowanie działań na rzecz ochrony praw człowieka już tak. Uczniowie LO im. M. Kromera zaangazowali się w VIII Maraton Pisania Listów.

 

W I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kromera w Gorlicach odbył się VIII Maraton Pisania Listów. Tym wydarzeniem szkoła dołącza do akcji Amnesty International, która zainicjowała pisanie listów na całym świecie dedykowane konkretnym osobom.
Jest to spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób. W tym roku przedsięwzięcie cieszy się ogromną popularnością. Wśród piszących listy byli m.in. dyrektor I LO Jan Drożdż oraz dyrektora MDK Tomasz Kubala.Koordynatorzy maratonu, przed rozpoczęciem pisania listów przez poszczególne osoby, zapraszają najpierw chętnych na prelekcję. Przybliżają prawa człowieka oraz historię osób, których prawa są łamane i w sprawie których można napisać listy, aby im pomóc i je obronić. Prezentowany jest także film, który obrazuje dokonania Maratonu Listów w minionych latach.

W zeszłym roku w Polsce napisano 350 tys. listów. „Listy w dużej ilości mają ogromną moc i pomagają w ratowaniu niewinnych ludzi. Dzięki nim już wiele osób został uwolnionych” - mówi jeden z uczniów I LO.

W tym roku zainteresowani piszą listy w obronie następujących osób:1. Xulhaz Mannan – który został zamordowany i pomimo dostępnych dowodów, zeznań naocznego świadka oraz nagrania z monitoringu nikomu nie postawiono zarzutów, a rząd zrzucił winę na ofiary zbrodni.
2. Tadjadine Mahamat Babouri – powszechnie znany jako Mahadine. W 2016 roku na Facebooku oskarżył rząd Czadu o korupcję i sprzeniewierzenie pieniędzy publicznych za co został porwany z ulicy w biały dzień, a następnie torturowany. Choruje na gruźlicę, którą zaraził się w więzieniu i grozi mu dożywocie za wypowiadanie swoich opinii.
3. Sakris Kupila – urodził się jako transpłciowy i przypisano mu płeć kobiety. Jednak będąc nastolatkiem zdał sobie sprawę, iż czuje się mężczyzną. Wybrał sobie nowe imię, a według prawa fińskiego nie można wybrać sobie imienia typowego dla płci przeciwnej. Aby zachować nowe imię, Sakris musiał zgodzić się na uznanie go za osobę z „zaburzeniami psychicznymi”.
4. Shackelia Jackson – jej brat został zastrzelony przez policję, ponieważ był podobny do poszukiwanego mężczyzny. W ciągu ostatniej dekady doszło do 2000 takich przypadków. Walczy z wymiarem sprawiedliwości, który jest bezkarny w tej sprawie.
5. Fardi al – Atrash i Issa Amro – podejmują działania przeciwko izraelskim osiedlom na Zachodnim Brzegu oraz w Strefie Gazy, które w świetle prawa są nielegalne. Stanowią zbrodnię wojenną będącą wynikiem 50-letniej okupacji terenów Palestyny przez Izrael. Issa był wielokrotnie aresztowany i bity. Farid również jest prześladowany.
6. Clovis Razafimalala – walczy o zachowanie lasu deszczowego na Madagaskarze, chce uchronić zagrożone drzewa różane, które są elementem nielegalnej sprzedaży drewna. W 2016 roku Clovis został aresztowany i oskarżony o przewodzenie brutalnemu protestowi, co było nieprawdą, a uniewinniające zeznania świadków nie zostały włączone do śledztwa. W 2017 roku Clovis został skazany na podstawie fałszywych oskarżeń i usłyszał wyrok 5 lat więzienia w zawieszeniu. Jeśli będzie kontynuował swoja działalność, może trafić do więzienia.
7. Ni Yulan – za obronę osób eksmitowanych ze swoich domów była przez 20 lat prześladowana, aresztowana, a w areszcie bito ją tak mocna, że teraz musi używać wózka inwalidzkiego. Obecnie z córką i mężem mieszkają w tymczasowym mieszkaniu i są pod stałym nadzorem policji. Ni nadal chce pomagać ludziom w walce o swoje prawa.źródło: powiatgorlicki, za J. Podsadowska

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe