Burzliwa historia kwarantanny 111 uczniów wracających z praktyk w Grecji. Grupa wróci już za kilka godzin AKTUALIZACJA

  • 13.03.2020, 20:42
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Burzliwa historia kwarantanny 111 uczniów wracających z praktyk w Grecji. Grupa wróci już za kilka godzin AKTUALIZACJA fot. ilustracyjne / pixabay.com
Na telefon redakcyjny zadzwonia matka, której córka w tej chwili wraca z zagranicznych praktyk w Grecji. Razem z nią 110 innych uczniów ze szkół średnich powiatu gorlickiego.

Kobieta poprosiła nas o pomoc, bo pomimo wcześniejszych obietnic, że młodzież zostanie objęta kwarantanną, lokalne służby sanitarno-epidemiologiczne nie potwierdziły tej informacji.

Mam w domu ojca chorego na zapalenie płuc i mamę z astmą, a moja córka wraca właśnie z kraju, w którym koronawirus sieje spustoszenie i gorlicki sanepid nie widzi w tym problemu – opowiadała wzburzona kobieta.

Dodając: Ja wiem, że teraz wszyscy obwiniają za tę sytuację nas – rodziców, ale kiedy nasze dzieci wyjeżdżały do Grecji, nic nie zapowiadało takiego obrotu spraw.

Dokładnie 2 marca pierwsza grupa uczniów z Gorlickiego wyruszyła doskonalić swoje zawodowe umiejętności na Peloponezie, kilka dni później pojechała kolejna grupa. Mieli zostać tam niemalże do końca marca, ale wyjazd przerwała wczorajsza informacja, że w obliczu zagrożenia koronawirusem Grecja zamyka granice.

W sumie do Gorlic wraca 111 uczniów: 60 z Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach, 24 z Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu i 29 z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej, do tego ośmioro nauczycieli.

Jak informują nas rodzice, decyzja o planowanej zbiorowej kwarantannie zmieniła się na przestrzeni kilku godzin.

Najpierw zapewniono nas, że będziemy nią objęci. Później jednak decyzja ta została odwołana, a sanepid argumentował ją tym, że jeżeli młodzież nie miała bezpośredniego kontaktu z zarażonymi, to sam powrót z zagranicy nie jest wystarczający do umieszczenia uczniów w kwarantannie zbiorowej – relacjonuje kobieta.

Kilkoro dzieci miało jednak gorączkę – jeszcze w Grecji, a teraz wracając, zatrzymują się bardzo często na stacjach benzynowych. Nie zostali również przepuszczeni na granicy węgiersko-słowackiej i robią objazd pokonując dodatkowe 300 kilometrów. To wszystko generuje dodatkowe powody do niepokoju.

Na szczęście dla zaniepokojonych rodziców kilka minut temu premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wszyscy wracający z zagranicy zostaną objęci 14-dniową kwarantanną.

O całym zdarzeniu poinformowaliśmy Powiatowego Inspektora Sanitarnego (przez wiadomość sms) oraz Starostę Powiatu Gorlickiego. W tym momencie oczekujemy na informację o podjętych działaniach ze strony gorlickiego SANEPIDU.

Jak informuje nas na bieżąco Starosta Powiatu Gorlickiego, Maria Gubała:

Dyrektorzy szkół są w stałym kontakcie z podróżującymi, młodzież jest w dobrej kondycji i zdrowotnej i psychicznej, sanepid pilotuje ich powrót. Nie mam żadnych niepokojących sygnałów, że dzieje się tam coś złego. Jeden z autokarów jest już w Czechach a drugi na Węgrzech. Z wycieczki wraca młodzież z Zespołu Szkół nr 1, w drugi autokarze uczniowie z Biecza i Bystrej.

Jeśli przepisy będą nakazywać objąć wracających z zagranicy 14-dniową kwarantanną to będziemy to wprowadzać w życie - potwierdza Maria Gubała, Starosta Powiatu Gorlickiego.


AKTUALIZACJA, 14.03.2020, godz. 11.07


Autokary z młodzieżą powracającą z Grecji przybyły do Gorlic dziś po godz. 9.00. Uczestnicy wyjazdu zostali odebrani przez rodziców, którzy zabrali ich samochodami do domów.

Wszyscy uczestnicy wycieczki z dniem dzisiejszym zostają objęci kwarantanną domową - informuje Powiatowy Inspektor Sanitarny, Jadwiga Wójtowicz.

Mają w miarę możliwości izolować się od domowników, ograniczać kontakty z innymi. Mają przede wszystkim zakaz opuszczania miejsca izolacji domowej.

Wczoraj w Sztabie Kryzysowym nawiązaliśmy przez dyrektorów szkół kontakt z autokarami.

W tym momencie mamy listę osób z tych trzech autokarów. Na odpowiedzialność kierownika wycieczki uczestnicy zostali poinstruowani,  jak uczestnicy powinni zachować się w trakcie podróży i potem na miejscu.

W dwóch autokarach zdążyliśmy zebrać oświadczenia osób o tym, że są zdrowi. Stan zdrowia osoby przybywającej na teren Polski jest kluczowy, to podstawowe kryterium kwalifikacji osoby, dopiero potem jest kryterium epidemiologiczne, czyli kraj skąd nastąpił przyjazd. Samo miejsce pobytu nie daje dzisiaj podstawy do objęcia kwarantanną.

Mając na uwadze to, że autokary podróżowały przez kilkadziesiąt godzin po wielu krajach, miały problemy z przekroczeniem granic, podjęliśmy taką właśnie decyzję. Wszystkich obejmujemy telefonicznym nadzorem, a gdyby u kogoś nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia, to obejmiemy kwarantanną obsadę całego autokaru.

Zgodnie z planem wojewódzkiego postępowania w przypadku epidemii, który w tym momencie jeszcze nie jest ogłoszony, mamy przygotowane 54 miejsca w internacie w Bieczu. Organizacja miejsca kwarantanny to gestia starostwa - mówi Jadwiga Wójtowicz.

To bardzo ważna decyzja i dla dzieci, i dla rodziców, i dla ich rodzin, oraz lokalnego środowiska, biorąc pod uwagę odpowiedzialność osobistą i społeczną - mówi Burmistrz Miasta, Rafał Kukla.
Przez okres kwarantanny domowej, gdy codziennie SANEPID będzie sprawdzał jej zachowanie, to na rodzicach młodzieży spoczywa obowiązek wyizolowania ich od innych, tak by ten okres nie mieli kontaktu osobistego z otoczeniem. To kluczowe wobec wszystkich środków ostrożności podejmowanych przez służby epidemiologiczne - podkreśla Rafał Kukla.

 

Godz. 11.30.

Na parkingu, gdzie zatrzymały się autobusy wiozące młodzież po wycieczce z Grecji oczekuje piątka rodziców, którzy w obecnej sytuacji obawiają się o zdrowie swoje i swoich dzieci.

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (197)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anna
Anna 25.03.2020, 18:59
#tematdlauwagi
Paweł
Paweł 19.03.2020, 22:47
Za parę dni to i tym przemądrzałym uczniom naleje się w uszy , oby się tak nie stało , nie mam im za złe ze tam byli choć data wyjazdu już sama wiele dawała do myślenia , potępiam odpowiedzialnych za to wszystko , jak widać nie nadają się do piastowania odpowiedzialnych stanowisk .
Anna
Anna 19.03.2020, 08:33

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Rob
Rob 18.03.2020, 07:16
Tutaj nie ma chyba nikt nic przeciwko tej młodzieży ?bo to nie ich wina,ten cały spór ,dobrze ze są takie praktyki za granicą i że sobie jeżdżą na nie ,wiadomo czy kiedyś w dorosłym życiu będą wszyscy mieli taką szanse?Tutaj chodzi tylko o tą nieszczęsną kwarantannę która nic nie daje skoro są w domu z rodzinami które nie muszą mieć kwarantanny.Ale jak się teraz okazuje to tysiące innych powracających będzie na tej samej zasadzie teraz wiec to wszystko po prostu pic na wodę
zx
zx 18.03.2020, 14:55
święta prawda za to jakie oszczędności
Uczeń
Uczeń 16.03.2020, 19:11
Tego wam życzę, ludzie którzy tak na nas, niewinnych uczniów ***ie, abyscie sie nie posrali kiedy wirus w koronie zawita w drzwiach waszych domów
Mamuśka
Mamuśka 17.03.2020, 13:28
Oj dziecko ,dziecko powiem Tobie jak matka ja bym się posrałą ze strachu właśnie za to z jaką lekkomyślnością, beztroską Was potraktowano i Waszych bliskich ,dziecko czemu się dziwisz obawom ludzi skoro " to" jest tak bardzo niebezpieczne i z jaką łatwością sie rozprzestrzenia ,pilnujmy się Wszyscy nawzajem .Pozdrowienia dla Wszystkich pasażerów autokarów :)
Kononowirus
Kononowirus 16.03.2020, 17:07
Idzcie Polaczki po 500+, a pozniej oddawajcie chwale kaczorkowi, i ***cie sie od normalnych ludzi
Częsty bywalec hotelowego basenu
Częsty bywalec hotelowego basenu 16.03.2020, 16:49
Do wszystkich komentujących ze pojechaliśmy tam na wczasy, nawet nie zdajecie sobie sprawy jak bylo przyjemnie po praktykach isc sobie na Basenik i opalac sie w słoneczku ❤🥰. Wy pewnie mieliście praktyki sprzątając zaklad pracy ?? Ta wasza zazdrosc mnie przeraża.
basenowy
basenowy 17.03.2020, 16:40
jak było tak fajnie to trzeba było zostać na stałe
leżakowy
leżakowy 25.03.2020, 08:52
właśnie chcieliśmy :D :(
gorliczanka
gorliczanka 16.03.2020, 16:13
najlepsze jest to:" od wszystkich uczniów zdążyliśmy zebrać oświadczenia, że ...są zdrowi..." - no kurczę, 111 uczniów - lekarzy, no,no, nic, tylko ich wysłać jako wolontariuszy na zakaźny, brak lekarzy przecież...
Rozsądna
Rozsądna 15.03.2020, 22:45
W obliczu panującej paniki na świecie, w naszym kraju i również w naszych okolicach łatwo można się przekonać jakim społeczeństwem jesteśmy
Wszyscy uważamy się za naród wierzący ale patrząc na falę hejtu która się tu wylała najchętniej ukamienowalibyście tą młodzież, opiekunów i rodziców. To ma być ta miłość do bliźniego? Wstyd mi za takich katolików.
gh
gh 18.03.2020, 14:57
co ma wiara do wirusa?
mam wierzyć,że są zdrowi?
Ja
Ja 16.03.2020, 16:40
Nie wszyscy się uważamy za naród wierzący, pisz za siebie.
do hejterów
do hejterów 15.03.2020, 22:39
zawsze znajdą się osoby które będą komentować nie mając żadnej wiedzy o np. miejscu przebywaniu w Grecji, kontakcie z innymi ludźmi, środkami bezpieczeństwa oraz wieloma innymi czynnikami :/
anonim
anonim 15.03.2020, 22:30
ehh.. śmieszne te komentarze osób trzecich czy czwartych. Zwykły strach a zero wiedzy.
sprawiedliwy
sprawiedliwy 15.03.2020, 15:19
Chodzi o równe traktowanie wszystkich. Ile w ostatnich dniach wylądowało w Polsce samolotów z większą ilością pasażerów na pokładzie niż tych uczniów w autobusie. Przebywali niejednokrotnie na zatłoczonych lotniskach. Przebywali w miastach gdzie był już wirus. Tak samo transport kołowy. Ile autobusów, samochodów przekroczyło granicę. Ile z tych osób trafiło na kwarantannę z urzędu. Albo wszystkich traktujemy jednakowo albo nie. Ktoś kto zna sprawę wie, że uczniowie mimo wszystko mieli prawie zerową możliwość styczności z wirusem, a w drodze powrotnej zachowano wszelkie środki bezpieczeństwa. Nie róbmy z nich kozłów ofiarnych.
Ocena słuszności wyjazdu to odrębna sprawa. Czy nikt nigdy nie podjął decyzji która po czasie okazała się błędna?
Krystyna
Krystyna 17.03.2020, 23:30
Jakie równe traktowanie!!!?? Co? To nie tort do podziału. To wirus. I nie jak powiedział klasyk roznoszony przez uchodźców! Najgorsze, że to najbliżsi w pakiecie mogą przywieźć stęsknionej rodzinie i nie tylko chorobę, dramat. A tak swoją drogą czy styczność była zerowa okaże się za 5,6 dni minus dwa już trzy. Prawie pewność będzie za dni około 12 i tylko w stosunku do tej grupy. I bardzo, bardzo chcę, żeby ta decyzja i ocena sytuacji była właściwa.
Maciej Janicki
Maciej Janicki 16.03.2020, 10:12
Prawie zerowy kontakt, ale nie zerowy. Bagatelizowanie sprawy jest tak samo złe jak jej ignorowanie
Normalny
Normalny 16.03.2020, 20:04
A w której części świata w tej chwili masz 100% pewności, że nie spotkasz wirusa i nie będziesz miał z nim kontaktu. Uważasz że tak jest tu w Gorlicach?
bobo
bobo 15.03.2020, 15:15
No cóż wypowiedż Pana opiekuna i Pani Wójtowicz są elokwentne,przemyślane , swiadczą o wielkiej ......dokńczmy sobie po ciuchu bo głosno może grozić odpowiedzialnością karną!A jaka w nich troska o zdrowie ludzi :)
Callay
Callay 15.03.2020, 13:28
I tak sobie to wszystko czytam i analizuję. Rozmawiamy z rodziną na ten temat i każdy się niestety boi bo "na pewno ktos z nich jest nosicielem" i oczywiście mają rację. Wirus nie wybiera, dotknie kazdego i dotrze wszędzie. Ale oprócz tego autokaru, ilu naszych sąsiadów wrócilo z pracy za granicą? Teść codziennie spotyka się z ludźmi którzy goszczą w domu dzieci zza granicy "bo oni nie pojda na kwarantanne za 80%". Moja mama codziennie spotyka się w pracy z osobą która dojeżdża autobusem. I te przypadki można by mnożyć...tak więc zakładam, że jedyną ochroną przed tym dziadostwem jest poprostu zostać w domu i wychodzić tylko po najpotrzebniejsze rzeczy. Od piątku gram w "bingo", "rummikub" i "skojarzenia". Polecam, świetnie zajmują czas, integrują z domownikami, i odrywają od myślenia o wirusie, a przy okazji są "kartą bezpieczeństwa".
#polacysieniepoddają
Charlie
Charlie 15.03.2020, 11:48
Panie Ciosek, czego Wy się boicie?
Nie rozumie Pan zagrożenia i normalnego dbania żeby choroba jak najmniej się rozchodziła? Naprawdę spodziewałem się po nauczycielu troszkę większej odpowiedzialności. Nikt nie chce nikomu krzywdy zrobić. Młodzież to dla wirusa najlepszy nosiciel, ponieważ spotykają się że znajomymi i najwięcej się przemieszczają. Dlatego kwarantanna i odizolowanie ich to najlepsza opcja. Chociaż nawet i ci uczniowie spotykają się ze znajomymi (potwierdzone info)...
Co do samego wyjazdu to już w dniu wyjazdu było słychać o nadciągającej pandemii. Już granice niektórych panstw np Izraela były zamknięte. Więc pojechaliście w pełni świadomi zagrozenia za które musicie teraz odpowiedzieć.
Proszę się trochę poważniej i odpowiedzialniej zachowywać a nie jak rówiesnik uczniów.
Pozdrawiam
Dawid
Dawid 15.03.2020, 13:15
W 100% popieram. Żałosny ten komentarz Pana nauczyciela. Grożenie osobom odpowiedzialnością karną to już szczyt hipokryzji. Chętnie podyskutuję z Panem na argumenty prawne. W żadnej wypowiedzi (a poświęciłem się i przeczytałem wszystkie) nie ma nawet najmniejszego znamiona czynu zabronionego. Jedyny komentarz, który w pewien sposób takowy czyn zawiera, to... Pański komentarz. Ogranicza Pan konstytucyjną zasadę wolności wypowiedzi. Więc proszę nie straszyć ludzi, którzy zabierają głos w imieniu mieszkańców, w obawie o swoje zdrowie. Wiele osób stara się wytłumaczyć, że Wasz wyjazd tydzień temu to był totalny brak rozwagi i trzeźwego myślenia. Już wtedy były rekomendacje MZ i odpowiednich służb, aby powstrzymać się od wszelkich wyjazdów. Wy totalnie nic sobie z tego nie robiliście i przy zgodzie (prawnie dozwolonej, ale logicznie nieuzasadnionej) pojechaliście do Grecji, by po kilku dniach awaryjnie wracać.
Więc weźcie sobie do serca uwagi wielu osób, które słusznie krytykują Wasze decyzje. I nie oburzajcie się i nie róbcie z siebie męczenników, bo nie o to chodzi. Po prostu nie pomyśleliście wcześniej, to teraz inni ludzie muszą myśleć za Was. I owszem, osoby wracające zza granicy czy dużych polskich miast również mogą być potencjalnymi nosicielami, ale w Waszym przypadku chodzi o to, że byliście w dużym skupieniu (ponad 100 osób), w miejscach publicznych, jak hotele i stacje paliw. Jedna osoba zarażona pociągnie za sobą lawinę, bo pozostali uczestnicy praktyk jak i następnie ich rodziny mogą zostać zarażone. Teraz już rozumiecie? Pozdrawiam i liczę na rozwagę i pozostanie Was i osób, które miały i mają z Wami kontakt w domach.
P.S. Komentarze niektórych uczniów totalnie nie na miejscu. To pokazuje, że są jeszcze dziećmi i dorosłość nie objawia się datą urodzenia, a tym, jak kto postępuje. Mam nadzieję, że te uczniowie, piszące durne komentarze na fb i tutaj przemyślały trochę swoje zachowanie.
Obserwator
Obserwator 15.03.2020, 10:31
Totalny brak odpowiedzialności.
p. Wojtowicz powinna odpowiedzieć za narażenie mieszkańców na poważne zachorowania.
ja
ja 15.03.2020, 10:47
Czy ona coś z tego wszystkiego rozumie?
Vidal
Vidal 15.03.2020, 08:30
Burmistrz? Litości, co ma Kukla wspólnego z dziećmi z Biecza?
Axon
Axon 15.03.2020, 10:39
Przecież to nie tylko dzieci z Biecza... Czytaj uważnie.
Vidal
Vidal 15.03.2020, 11:55
No tak, nie tylko z Biecza ale i z Szymbarku, Ropy, Lipinek, Moszczenicy no i z Gorlic. Mylisz Burmistrza ze Starostą. To Starosta nadzoruje szkoły średnie, nadzoruje powiatową służbę zdrowia, nadzoruje gorlicki transport, działania kryzysowe i Sanepid też jest powiatowy. W takiej sytuacji burmistrz Gorlic może co najwyżej "wyrazić niezadowolenie".
Vidal
Vidal 15.03.2020, 00:13
NIE przesadzajcie znowu z tymi zamkniętymi kwarantannami. Wrócili, posiedzą w domu i tyle. Wyobraźcie sobie, że w rejonie Gorlic w ostatnim czasie z roboty zagranicą wróciło kilka tysięcy Polaków. Jak sobie wyobrażacie takie tłumy na oddziale zamkniętym zakaźnym. Dlaczego uczniowie mają być inaczej traktowani, bo niby przyjechali jednym autobusem. A jak ktoś był we Wrocławiu, Warszawie albo choćby na studiach w Krakowie to co?
G
G 15.03.2020, 00:06
Jak mozna tak narażac innych, puszczając wszystkich do domow rodzinnych. Dzieci byli pod opieką nauczycieli, osób doroslych w Grecji, wiec po powrocie do Gorlic powinni wszyscy byc poddani kwarantannie w jednym miejscu tak jak byli wszyscy za granicą.

Dlaczego naraża się zdrowe osoby z rodzin na ewentualne dalsze rozprzestrzenianie się wirusa w spoleczenstwie Polskim jesli ktoś byłby w oresie wyldgania choroby lub juz został zainfekowany wirusem z powracajacych uczniów.
zagranicaa
zagranicaa 25.03.2020, 08:58
jak byli wszyscy z zagranicy ? no nieźle :D ( znam osoby które nie są poddawane kwarantannie a przyjeżdzją ) i jakoś nikt nie ma żadnych złych objawów a nasza kwarantanna domowa będzie dobiegać końca.
Xxxx
Xxxx 14.03.2020, 23:22
Miała być kwarantanna??? A gdzie ona jest? Uczniowie powinni byc zamknieci np. W szkołach na 14 dni, a co im to da że oni maja kwarantannę jak i tak mieli kontakt z rodziną, a wtej rodzinie osoby normalnie chodzą do pracy. I niech mi ktoś teraz to wytłumaczy co się stanie jeśli za 14 dni wyjdzie że dziecko jest choruje, u matka też wyjdzie wynik dodatni, a ona po odebraniu dziecka poszła do pracy w sklepie spożywczym i co jeśli obsłużyła 100osób bo było jej wolno bo ona nie miała kwarantanny wcześniej tylko musiała będzie miała później bo jest osobą która zaraża. Brawo Sanepid brawo burmistrz jesteśmy bardzo bezpieczni napewno odnotujemy spadek zachorowań. Widzę że jesteśmy strasznie odpowiedzialni o zdrowie swoje i innych Brawo

Pozostałe