Czy cokolwiek zmieni się na Zawodziu?

  • 19.11.2020, 11:19
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Czy cokolwiek zmieni się na Zawodziu? fot. haloGorlice
Problem organizacji ruchu na skrzyżowaniu na Zawodziu od wielu lat budzi gorące spory. GDDKiA poinformowało o tym, że opracowywana jest kompleksowa dokumentacja projektowa dla drogi krajowej nr 28. Czy to oznacza przebudowę problematycznego skrzyżowania?

 

Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na swoim profilu Twitter:

Rozpoczęły się prace przy opracowaniu kompleksowej dokumentacji projektowej dla rozbudowy #DK28 na odcinku przebiegającym przez #Gorlice.

@GDDKIA #Małopolska #ŁączymyPolskę #NowySącz @MI_GOV_PL

W załączniku do tej wiadomości pojawia się nie tylko orientacyjna mapa całej analizowanej trasy, ale także zdjęcia, m.in. skrzyżowania na Zawodziu.

Czy to oznacza, że przy okazji rozbudowy DK28 możemy liczyć na ułatwienie przejazdu na tym skrzyżowaniu?

Tego niestety na razie nie wiadomo. Propozycja wybudowania w tym miejscu ronda nie odbiła się szerszym echem, podobnie jak nie było zgody na zmianę organizacji istniejącego skrzyżowania. Tymczasem skrzyżowanie to jest jednym z najbardziej problematycznych miejsc na drogowych mapach naszego powiatu.

Co więcej, trzy lata temu informowaliśmy o zmianie algorytmu świateł, które powodują, że kierujący muszą być jeszcze bardziej czujni. Przykładowo: jadąc od strony ul. Parkowej mogą być zmuszeni do przepuszczenia nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów oraz pieszych, którzy mają zielone światło w tej samej chwili: >>>Pojedziesz na pamięć, możesz się nieźle zdziwić

Sytuacja na skrzyżowaniu jest na tyle skomplikowana, że w przypadku awarii świateł momentalnie tworzą się korki. Problem ten w pełni ukazała sytuacja z listopada 2017 roku, kiedy na skrzyżowaniu musiał stanąć policjant kierujący ruchem. Kierowcy z ulgą przyjęli jego pojawienie się, ponieważ zastosowanie się do obowiązujących reguł pierwszeństwa nie pozwoliło na zachowanie płynnego ruchu >>> Zawodzie: bez świateł ale z policjantem.

 

A jakie rozwiązanie Waszym zdaniem byłoby odpowiednie w tym miejscu?

 

źródło info: GDDKiA Kraków

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Moson
Moson 21.11.2020, 08:11
Obwodnica Gorlic przez sokół! Koło lasku przy sosnowej najlepsza trasa. Wszystko co przejeżdża tylko przez miasto od Biecza mogło by tam lecieć. Zróbcie tam w końcu drogę i odkorkujcie miasto
Teodor
Teodor 21.11.2020, 09:59
Niby jak ? Przeciez to teren mocno zabudowany.
Szejk
Szejk 20.11.2020, 18:08
No na tym skrzyżowaniu to naprawdę trzeba być inteligentem żeby spowodować wypadek lub stuczke haha
TuBylec
TuBylec 20.11.2020, 17:49
Zdjęcie pokazuje rzeczywistość, tylko niekiedy (wtorek) z rana jest większy ruch - zaniechać głupiego pomysłu.
vidi
vidi 20.11.2020, 17:17
jedynym dobrym miejscem na rondo to teren zajety przez Lidl, stację benzynową i "najmłodszą" budowlę (tę mini-galerię , czerwony budynek niemal wchodzący w chodnik - kto dał pozwolenie na to w tym miejscu, zresztą lidl i stacja - to samo, żadnego myslenia o przyszłości); takie rondo jednak nie rozwiąże głównego problemu, bo ciągle wąskim gardłem pozostanie droga na N.Sacz - tylko obwodnica poza miastem
Szofer
Szofer 20.11.2020, 16:33
Nie siać paniki. Tylko w godzinach szczytu jest większy ruch. W pozostałym czasie ruch jest w miarę płynny i niech tak zostanie.
Kierowca
Kierowca 20.11.2020, 16:31
Z tego co pamiętam nie było korków gdy sygnalizacja nie działała a jak już to mniejszy niż z sygnalizacją . Poprostu ludzie sami sobie szkodzą bo nie znają przepisów , w tamtym okresie trzeba było mieć oczy do okoła głowy żeby przyjechać przez tamto skrzyżowanie drogą z pierwszeństwem gdyż ludzie nie wiedzieli co się dzieje po wyłączeniu świateł i wjeżdżali prosto przed samochód .
Vv
Vv 20.11.2020, 14:32
Trzeba skierować 90% kierowców na powtórne szkolenie z zasad ruchu drogowego oraz umiejętności płynnej jazdy!
Pseudo uprzejmość przed przejściami dla pieszych PORAŻA a korki od świateł do ronda i odwrotnie.
Przypominam przepisy się jeszcze nie zmieniły obowiązuje nadal spojrzeć w lewo prawo lewo , PIESZY NIE MA PIERWSZEŃSTWA chyba że na cmentarz to tak.
Wszyscy to zagorzali Ekolodzy a od zawodziła do ronda potrafi się zatrzymać przed każdym przejściem . Też jestem pieszym ale taki ***izm prosi się o politowanie nad stanem umysłu.
Gorliczanin
Gorliczanin 20.11.2020, 12:52
Trzeba zrobić obwodnicę omijającą to skrzyżowanie, ale bez zajęcia kilkudziesięciu działek sie nie obędzie.
M
M 20.11.2020, 12:39
Problemem jest tak naprawdę beznadziejna infrastruktura wewnątrz miasta.
Gość
Gość 20.11.2020, 12:32
Rondo
Ja
Ja 20.11.2020, 14:34
Zrób sobie przed domem i ucz się ucz bo ........ 6
olo
olo 20.11.2020, 11:19
W pierwszej kolejności łącznik Stróżowska - Kościuszki ! Rondo na Zawodziu jest potrzebne i bez wyburzenia paru kamiennicy nic z tego nie będzie , a najlepiej Statoil, Lidl i po sprawie.Co za dureń dopuści do tego że w tym miejscu powstała stacja benzynowa i sklep ???? Również rondo koło skarbówki wielki nie wypał , największy problem jest na pobliskim skrzyżowaniu i tu robi się korek a na rondzie pusto !
ZZZ
ZZZ 20.11.2020, 18:04
Uczciwie powiedziane - łącznik a nie jakaś zachodnia obwodnica w samym centrum miasta. Niestety, to biedne miasto o łączniku nie chce słyszeć dlatego chcą nam tam zrobić drogę wojewódzką, która nawet 3 km mieć nie będzie. I nazywać się będzie obwodnicą.

Co do durniów, którzy zezwolili na Lidla i Statolil. Mógłbym podać nazwiska, ale to już niczego nie zmieni, a będę miał do wypicia rozlane piwo.

Przypomnij sobie, że ciągle jest zarezerwowany teren w MPZP na konkretną obwodnicę południową, taką podobną do tej co omija Biecz.
Obserwator
Obserwator 20.11.2020, 09:31
Wiadomość o której piszecie jest z 8 października, na tym samym profilu w wiadomości z 12 maja jest informacja, że to skrzyżowanie zostanie przebudowane na rondo w ramach rozbudowy DK28. No to jak nie wiadomo co będzie, jak wiadomo?!
Emeryt
Emeryt 20.11.2020, 08:39
Ostry Sprzeciw. Ja nie widzę problemu. Według mnie nie jest tragicznie, oby przeróbką nie pogorszyli sytuacji.
Gorliczanin
Gorliczanin 20.11.2020, 09:59
100 % racji. Skrzyżowanie jest idealne na istniejące warunki: zabudowa, ukształtowanie terenu, dwie ważne drogi (krajowa i wojewódzka).
Problemem jest to, że CAŁY ruch w mieście odbywa się przez to jedno skrzyżowanie. Jak ma się więc nie korkować? Druga sprawa ile jedzie się z Zawodzia np. na Stróżowską nawet jak są korki ? 10 minut - to jest dużo ??

Połączenie ul.Kościuszki z blichem trochę ułatwiłoby sprawę.
ZZZ
ZZZ 20.11.2020, 08:09
Wielka szkoda, że kiedyś zrezygnowano z planów budowy obwodnicy południowej, która całkowicie wyprowadziłaby ruch tranzytowy na kierunku Jasło-Nowy Sącz, poza nasze miasto. Niestety komuś z decydentów przeszkadzał jej przebieg zaplanowany w MPZP. Dobrze, że jeszcze nie zmieniono tych planów i tereny pod jej budowę nie są zabudowywane.
Niestety na terenach, gdzie mogłaby kiedyś zostać wybudowana, taka z prawdziwego zdarzenia obwodnica ze srony zachodniej, szybko rozwija się zbudowa jednorodzinna. Są to tereny Gminy Gorlice w Ropicy Polskiej i Bystrej. Szkoda, że nasi decydenci z GDKiA nie potrafią zaplanować sensownej obwodnicy zachodniej i podjąć współpracę w tym zakresie z naszymi samorządami, czyli wpłynąć na rezerwację terenów pod potencjalna budowę tej drogi w przyszłości.
Prawo jazdy
Prawo jazdy 20.11.2020, 07:42
Ci, co mają problem z tak prostym skrzyżowaniem, powinni mieć odebrane prawo jazdy. Gorliczanie tylko chcieliby rondo ale po rondzie, tym bardziej turbinowym tym bardziej nie potrafilibyście jeździć, skoro nie wiecie kto ma pierwszeństwo.
To w Nowym Sączu jak jeździcie po skrzyżowaniach? Samodzielnych kierowców w NS z rejestracją KGR jest dość mało o KRK nie wspomnę :)
JDM
JDM 21.11.2020, 14:38
A tyś to skąd NS czy KRK? :/ Długo myślałeś nad tymi wypocinami, że musisz oceniać kogoś, że ktoś nie poradziłby sobie z jazdą w NS albo KRK? o.O A rondo? Ja dawniej optowałem za tym, by zrobili rondo na Zawodziu, ale? W sumie, lepsze to skrzyżowanie jest,tylko przerobić pas do jazdy w lewo tylko i wyłącznie, a prawy 2 w 1 na wprost i w prawo, no i lewoskręty oczywiście bezkolizyjne i problem myślę tańszy niż budowa ronda,no i czasówki zamontować. A rondo turbinowe? Eh, internetowy "kozaku", turbinowe proste jak drut i ja nie miałbym z tym problemu jak coś ;))))
Prezes
Prezes 20.11.2020, 02:53
Najlepszym z możliwych możliwości było by rozwalenie ulicy i powiedzenie że firma zbankrutowała.
Stary pierdziuch
Stary pierdziuch 20.11.2020, 02:50
Najlepszym możliwym rozwiązaniem jest przejść na rowery.
Mister
Mister 19.11.2020, 21:30
Gdyby nie kilka zawziętych bab już jeździlibyśmy zachodnią obwodnicą niemal w całości sfinansowaną przez fundusze zewnętrzne.
Zen
Zen 20.11.2020, 09:54
Gdyby nie kilka zawziętych, a wysoko postawionych osób, to już dawno jeździlibyśmy obwodnicą POŁUDNIOWĄ, która w odróżnieniu od zachodniej realnie przyniosła by rozwiązanie problemu. Badania wykazują, że południowa odciąża to skrzyżowanie o minimum 50%, a zachodnia co najwyżej o 14%. I to południowa byłaby - w odróżnieniu od zachodniej - niemal w całości sfinansowana przez fundusze zewnętrzne.
MrRed
MrRed 19.11.2020, 20:21
A wystarczy przeciez zrobić jak wszedzie. Oddzielnie pas do lewo skrętu a drugi do jazdy w prawo i na wprost. Do tego odpowiedni rytm świateł dla pieszych i pojazdów. Taki normalny a nie ze w poludnie mam pierwszensteo a wieczor mam jednocześnie zielone z naprzeciwka. I juz.
Wibowit
Wibowit 19.11.2020, 19:41
jestem za łącznikiem ulic Kosciuszki i Stróżowskiej. rondo w drugiej kolejnosći ale ono za wiele nie pomoże a koszty duże.

Pozostałe