Jak wybrać najlepszy wózek dla niemowlaka 3w1?

  • 02.03.2021, 21:00
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Jak wybrać najlepszy wózek dla niemowlaka 3w1?
Wózek 3w1 to model, z którego dziecko będzie korzystać przez lata. Cechuje się wielofunkcyjnością – składa się z gondoli dla niemowlaka, wózka spacerowego, a także fotelika gotowego do montażu zarówno w stelażu wózka, jak i w samochodzie. Na co zwrócić uwagę wybierając idealny dla siebie zestaw?

 

Wymiary oraz waga wózka 3w1

Rodzicom, mieszkającym w wolnostojącym domu, posiadającym przestronne mieszkanie oraz mającym dostęp do windy, większe wózki nie powinny sprawiać problemu. W wypadku mniejszej przestrzeni czy konieczności pokonywania schodów na ciasnych klatkach schodowych warto wybrać lżejsze modele. Mniejsze wózki są poręczne dla osób mieszkających w miastach i bywających w ruchliwych miejscach.

Wymiary są również istotne dla rodziców odbywających częste podróże – zarówno samochodem, jak i środkami komunikacji publicznej. Zalecane jest przed zakupem dokonać pomiarów bagażnika, żeby mieć pewność, że wybrany wózek się w nim zmieści. Dodatkowo należy zorientować się ile waży model i czy rodzic będzie w stanie go unieść (oczywiście po doliczeniu wagi dziecka oraz dodatkowych akcesoriów).

Łatwość obsługi

Przed zakupem dobrze się upewnić, że prowadzenie wózka 3w1, a także manewrowanie pomiędzy jego funkcjami (np. zmiana gondoli na fotelik) jest przyjemnie i nieskomplikowane. Odpowiedni wózek dla niemowlaka powinien składać się prosto i szybko. Najlepiej szukać modeli do obsługi jedną ręką.

Koła

Istnieje zasada, że im koła są większe, tym łatwiej pokonają różnego rodzaju nierówności. Podczas podróży po dziurawych chodnikach, przy pokonywaniu wyższych krawężników czy na leśnych ścieżkach sprawdzą się duże koła. Należy jednak pamiętać, że są one cięższe niż ich lżejsze, idealne do miast i równego podłoża odpowiedniki.

Dostępne są również skrętne koła (gdzie następuje obrót całej osi) oraz obrotowe (wykonujące manewr 360 stopni).

Przed wyprawą z dzieckiem, by uniknąć nieprzyjemności, należy upewnić się, że koła są dobrze napompowane i nieuszkodzone.

Amortyzacja oraz hamulce

Amortyzatory pomogą złagodzić wstrząsy, dlatego sprawdzą się przy nierównościach. W przypadku hamulców należy zwrócić uwagę, czy poprawnie jednocześnie blokują się wszystkie koła, a także czy utrzymują nieruchomo wózek 3w1 na pochyłości.

Pasy bezpieczeństwa w wózku

Ich zadaniem jest utrzymanie dziecka bezpiecznie na siedzisku. Dostępne są trzy- lub pięciopunktowe pasy. Warto sprawdzić czy zapięcie jest trudne do otwarcia dla dziecka. Z uwagi na fakt często długiego przebywania dzieci w wózkach, powinny być wykonane z miękkich materiałów, które nie uszkodzą skóry pasażera.

Regulacja rączki

Dla komfortu rodzica należy zadbać o dobrze dostosowany uchwyt. Poręczną funkcją jest możliwość regulowania wysokości rączki, szczególnie w przypadku, gdy osoby prowadzące wózek 3w1 różnią się wzrostem. Przykładem wózka z regulowaną rączką jest bardzo popularny model z wyższej półki Cybex Melio.

Zaświadczenie bezpieczeństwa

Dbając o bezpieczeństwo dzieci, trzeba sprawdzić atesty oraz certyfikaty, jakie posiada wybrany wózek dla niemowlaka. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy został mu przyznany znak Państwowego Zakładu Higieny. Dodatkowo warto upewnić się, że tworzywo, z jakiego wykonano model, nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia dziecka oraz rodzica.

Tapicerka

Warto zadbać, by materiał można swobodnie zdjąć, dzięki czemu dbanie o higienę wózka będzie prostsze. Dodatkowym atutem jest szybkoschnąca tkanina. Obicia dostępne są w wielu kolorach oraz wzorach, dlatego każdy rodzic znajdzie model odpowiedni dla swojej estetyki. Jednak należy uważać z ciemnymi kolorami, które wystawione na promienie słoneczne szybko się nagrzewają, a także odcienie żółtego – zwabiające w lecie owady.

Fotelik do samochodu

Zestaw 3w1 posiada nosidełko dla noworodka – które umożliwia przewożenie dziecka w samochodzie. Wybierając odpowiedni fotelik samochodowy 0-13 należy wziąć pod uwagę jakość jego wykonania, posiadane testy zderzeniowe, kompatybilność z samochodem oraz wagę.

Wózki dla niemowlaków 3w1 są wyborem ekonomicznym i wygodnym, ponieważ można je stosować przez długi okres czasu. Podczas wyboru warto zadbać o bezpieczeństwo pasażera i dokładnie sprawdzić wszystkie elementy wózka.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe